Yeni şifre
Yeni şifrenizi girerek hesabınıza tekrar bağana bilirsiniz.
Giriş yap!
Giriş yap
Burada hala yenimisin ? Yeni hesap olustur
Şifremi unuttum!
Kayıt ol
Önceden bir hesab oluşturduysanız giriş yaparak devam ede bilirsiniz!
Şifremi unuttum
Burada hala yenimisin ? Yeni hesap olustur
Giriş yap!

ALSEYE ST-90 İşlemci Soğutucusu İnceleme ve Karşılaştırma


ALSEYE ST-90 Islemci Sogutucusu Inceleme ve Karsilastirma
 • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
 • Bu gün Türkiye den çok sipariş edilen ve aynı zamanda bir kaç Türk sitelerinde satıldığını görmüş olduğum ALSEYE ST-90 işlemci soğutucusu hakkında kendi fikirlerimi sizinle bölüşmek istiyorum. Ve bundan sonra alacak olan arkadaşlarımız için bir deneme videosu olsun.

   

  Havaların ısınması ile birlikte tüm elektronik cihazların ısı değerleri de yükselmeye başladı. Havaların ısınması en çokta günün çok kısmını bilgisayar önünde geçiren oyuncu arkadaşlarımızın başına bela oluyor. Dışarıda 40 dereceye ulaşan hava sıcaklığını göz önünde bulundurursak, işlemcinin boşta 38-40 derecelerde gezeceği anlamına gelir. Buraya kadar her şey güzel. Fakat işlemci yük altında çalışırken bu ısı değerleri 80-90 hatta daha üzerine çıka biliyor.  Bu arada hız arttırma yani overclock yapan arkadaşlarımız için bu ısı değerleri çok önemli. Küçük bir hız artımında ısı değerleri daha üstlere çıka biliyor. Bu ısı değerlerini düşürmeyin bir kaç yolu var. Bende işlemci sıcaklığından memnun olmadığım için bu yollara baş vurdum.
  İyi bir işlemci soğutucusu
  İyi bir termal macun
  Kasa içi iyi hava sirkülasyonu

  Ve bu nedenle satın aldığım işlemci soğutucusunun incelmesine geçelim.


  ALSEYE ST-90 işlemci soğutucusunun montajı:

  Monte işlemi için, soğutucu ile birlikte gönderilen parçalara gerek duyacağız. Eğer fazla bilginiz yoksa kesinlikle kendi yapmanızı önermiyorum. Bir bilgisayarcıya götürerek yaptırmanız daha iyi olacaktır. Çünkü soğutucuyu monte ederken, güç uygulayacağınız için ana karta hasar verme oranı çok yüksektir. Ve eğer küçük kasaya sahip iseniz ana kartı sökme ve sonra soğutucuyu monte etmeniz gereke bilir. Bu durumda fazla bilginiz yok ise, kesinlikle düşünmeden bilgisayarcıya götürün.

  ALSEYE ST-90 Montaji


  Malzeme kalitesi :

  Öncelikle ben işlemci soğutucusunu Aliexpress’ten kendi satış sayfasından 2 fan olanını $24.46 olarak satın aldım. Ürün bana ulaştığında hiç bir kutusu falan yoktu. Sade bir karton içerisine koymuşlardı. Karton kutu içerisinde tek seferlik termal macun ve montajı için gereken parçalar yer alıyor. Malzeme kalitesine geldiğimizde ise, soğutucu radyatörü elime aldığımda çok yüksek kaliteli bir ürün olmadığını fark ettim. O dakika keşke bakır boruların sayına göre değil iyi tanınmış bir marka soğutucusunu alsaydım dedim ama artık geçti.

  ALSEYE ST-90 kutu icerigi

  Alseye ST-90 Malzeme kalitesi


  Ses :

  Eğer fan hızları otomatik olarak ayarlanmış ise ve işlemci sıcaklığınız 70 derece altında oluyorsa bir sıkıntı olmuyor. Ancak sıcaklık 70 derecenin üzerine çıktığı zaman fan hızı otomatik arttığı için çok rahatsız edici bir ses yaratıyor.

  ALSEYE ST-90 FAN


  Performansı :

  Performansına geldiğimizde ise karşılaştırma videosunda ben İ5-2550K(32 nm, 95 W, 3,40-3.80 GHz, 4/4) işlemcisini kullandım. Karşılaştırmak için ise eski İntel işlemcilerinin üzerinde gönderilen stok soğutucusu ile karşılaştırdım.

   

  Boşta : İntelin stok soğutucusu ile boşta 40-42 derecelerde gezinen işlemcimiz ALSEYE soğutucusu ile 37-38 derecelere ulaştı. Boşta olan değerler arasındaki farklar gayet iyi.

   

  Yük atlında : İşlemcimiz 3.5 GHZ’de 5 Dakiklik CPU-Z stress testinde İntelin stok soğutucusu ile 80 dereceye ulaştık. ALSEYE ST-90 soğutucusu ile ise bu ısı değeri 14 derece fark gösterdi, yani yük altında 66 dereceyi gördü. Fakat uzun test sonucunda bu değerlerin artacağını unutmamak lazım.

   

  Oyun testi : Oyun testine gelirsek burada stres teste nispeten ısı değerlerinin az daha arttığını görüyoruz. Buda oyunlarda kasa içerisinde yer alan ekran kartımızın ısı üretmesidir. PUBG oynarken İntelin stok soğutucusu ile 70-80 derecelerde gezinirken, Alseye soğutucusu ile ise 67-72 dereceleri gördük.


  Sonuç :

  Sonuç olarak İntelin stok soğutucusuna nispeten ısı değerlerinin 9-14 derece düştüğünü gördük. Ama yinede soğutucuyu satın almadan önce bir kez daha düşünmenizi tavsiye ediyorum. Bakır ısı borularına aldanarak satın almayın. Aynı fiyata Cooler Master gibi ve ya başka tanınmış daha iyi verimli, kaliteli işlemci soğutucularına bakın derim. Kendi fikrimce ürün bu fiyatın(2 FAN ile $24.46) hakkını vermiyor. Az önce yazdığım gibi, az daha ucuza daha iyi verimli ürün satın ala bilirsiniz.

 • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 • Yorum gönder
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun. Yorumlarında adının ve profil resminin görülebilmesi için üye olman veya giriş yapman gerekiyor.
  Yorumu gönder Giriş yap
  Hala üye değilseniz kayıt olun
  Bu yazl için 0 Yorum
  Şu an Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş yap 0/30