Yeni şifre
Yeni şifrenizi girerek hesabınıza tekrar bağana bilirsiniz.
Giriş yap!
Giriş yap
Burada hala yenimisin ? Yeni hesap olustur
Şifremi unuttum!
Kayıt ol
Önceden bir hesab oluşturduysanız giriş yaparak devam ede bilirsiniz!
Şifremi unuttum
Burada hala yenimisin ? Yeni hesap olustur
Giriş yap!

4K ve HDR nedir? İnceleme


4K ve HDR nedir? İnceleme
 • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
 • 4K ve HDR, özellikle Sony ve Microsoft’un yeni konsolları her iki özelliği de destekleyeceğinden, son zamanlarda çok fazla atılan terimlerdir. Ama 4K ve HDR nedir tam olarak? Aşağıda, Q & A formatındaki tüm önemli ayrıntıları veriyoruz.

  4K nedir?

  Tüketici ekranlarında 4K genellikle 3840×2160 çözünürlüklü bir panele eşittir. Bu, tipik 4K ekranın 3.840 yatay piksel ve 2.160 dikey piksel sunacağı anlamına gelir. Bu sayıları bir araya getirdiğinizde 8 milyondan fazla piksellik bir panel elde edersiniz. Bu, geleneksel bir 1080p HD panelin dört kat daha fazla piksel yoğunluğudur. Aşağıdaki matemata bakınız:

  • 3840×2160 = 8,294,400 piksel

  • 1920x1080x4 = 8,294,400 piksel

  4K terimi, film endüstrisinin 1.9: 1 en / boy oranı olan 4096×2160 çözünürlük standardına ulaştığı gerçeğinden kaynaklanıyor ancak çoğu ev monitörü ve TV’si 16: 9 oranını kullandığından çözünürlük 3840x2160p olarak ölçülür Ayrıca yaygın olarak Ultra HD olarak anılacaktır.


  Neden 4K’yı önemsemeliyim?

  Çalışmalar 2020 yılında, ABD evlerin çoğunluğu 4K özellikli UHD TV beklendiğini göstermektedir.

  Görüntü kalitesi açısından, artan çözünürlük, geliştirilmiş görüntü netliği ve netlik sağlar. Geniş bir yüzeye uzanan 1080p ekranların, düşük piksel yoğunluklarıyla bulanık görünmeye başlaması nedeniyle daha büyük paneller de sağlar.


  4K’dan yararlanmak için 4K oynatıcıma ihtiyacım var mı?

  Evet. Bağımsız 4K oyuncular var, ancak modern grafik kartlarına sahip oyun PC’leri de 4K’ya çıkabilecek . Xbox One S 4K filmleri oynatabilir, ancak 4K oyunlar işlemek için yeterli güce sahip değil. PlayStation 4 Pro doğal olarak 4 K’de bazı oyunlara sahip olsa da , birçok oyunda dama tahtası oluşturma kısayolu kullanılır. Microsoft, yaklaşmakta olan Project Scorpio konsolunun 4K’da oynayabileceğini iddia ediyor .

  4K ve HDR Hakkında Bilgi.


  4K’nın karşılaştığı sorunlar neler?

  Şu anda 4K içerik nispeten küçük bir kütüphaneden başka, 2160 p video yayınlamayı düşünüyorsanız, iyi bir İnternet bağlantınızın olması gerekir. Buna ek olarak, 4K, 1080p kadar dört kat daha keskin olduğundan, oyun için grafiksel olarak talep edilebilir.


  HDR

  HDR Nedir?

  HDR, yüksek dinamik aralık anlamına gelir. Terimi kameralarla ilgili olduğu gibi duymuş olabilirsiniz, ancak görüntüleme teknolojisine gelince, aslında biraz farklıdır.

  Kamera HDR’de çekildiğinde, genellikle bir sahnedeki karanlık ve aydınlık bilgileri vurgulamak için birden fazla pozlamayı gerçekleştiriyor. Buradan, işleme olarak, insanlar kadar ışığı ve rengi nasıl algıladığımızı daha iyi temsil eden dengeli bir görüntü sunmak için pozları tek bir resim halinde birleştirmek için kullanılır.

  TV’lerdeki HDR de renkleri daha gerçekçi bir şekilde temsil etmeyi amaçlıyor ancak pozları bir araya getirmek için görüntü işleme yerine, standart RGB TV’lere kıyasla çok daha geniş bir renk gamutu sunan panelleri kullanıyor.

  HDR Nedir ?

  Nvidia’ya göre, HDR renk gamutunu iki faktör kadar genişletebilir ve bu da görünür renk tayfının yaklaşık yüzde 75’ine denk gelmektedir.


  Neden HDR’yi umursamalıyım?

  Görüntü kalitesi açısından, HDR, geleneksel RGB görüntüleri üzerinde siyahlar ve beyazlar arasındaki kontrastı artırır. Bu, beyazların süper parlak görüneceği ve siyahların çok karanlık görüneceği anlamına geliyor. Renkler de daha gür ve canlı görünecektir. Örneğin, ekrandaki yangın efektleri “daha sıcak” görünecek ve resimler genellikle biraz daha pop olacak. 1080p’den 4K’ya yükseltmeden çok daha fark edilen bir teknolojidir.


  Tüm 4K TV’ler HDR’yi destekliyor mu?

  Hayır. Birçok HDR TV’de 4K panel bulunurken, tüm 4K TV’ler HDR’yi desteklemez. Bunlar ayrı teknolojiler. Bunu söyleyince, HDR 2160 p ile çok iyi eşleşir ve daha dinamik, daha zengin bir görüntü oluşturmak için daha büyük piksel yoğunluğunu en iyi şekilde kullanır.


  HDR’yi etkinleştirmek için neye ihtiyacım olacak?

  HDR'yi etkinleştirmek için neye ihtiyacım olacak?

  HDR özellikli bir televizyonun yanı sıra HDR özellikli bir oynatıcıya ve HDR içeriğine (filmler ve oyunlar için de geçerli) ihtiyacınız olacak. Konsol açısından, Microsoft’un Xbox One S HDR’yi destekliyor ve Sony, sonunda mevcut PS4’lere bir HDR güncellemesi yapmaya itti . Buna ek olarak, PS4 Pro da HDR’yi destekliyor, ancak Xbox One S gibi 4K / Blu-ray HDR optik sürücüye sahip değil. Microsoft’un yaklaşan Proje Akrep konsolu HDR’yi de destekleyecek. HDR’yi çalıştırmak için bir HDMI 2.0 kablosuna ihtiyacınız olacak.

 • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 • Yorum gönder
  Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun. Yorumlarında adının ve profil resminin görülebilmesi için üye olman veya giriş yapman gerekiyor.
  Yorumu gönder Giriş yap
  Hala üye değilseniz kayıt olun
  Bu yazl için 0 Yorum
  Şu an Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsunuz. Giriş yap 0/30